Basbarduu sanoihttp://www.is.fi/autot/art-2000005335558.html
Pitäisiköhän tehdä etäpäivä huomenna? Ihan vaan minimoidakseni riskin tulla valtion ryöstämäksi.
Basbarduu sanoihttp://www.nykysuomi.com/index.php/2017/10/10/satelliittivalvontaan-perustuvat-tiemaksut-tulossa-suunnitelma-jo-lausuntokierroksella/
Berneri se ei luovuta. :seina
Taitaapi olla.lancer evo-r sanoiEikös tämä Nykysuomi ollut näitä Facebookkipaskamedioita? :![]()
Peksih sanoihttps://www.is.fi/autot/art-2000005431847.html
Alkaa huolestuttamaan tuo trafin itsenäinen päätäntövalta näissä asioissa...
DaJackal sanoiKaikki muu on vielä ok (50% käyttöjarruero -> ajokielto tosin todella pitkin hampain, mutta tälle on sentään jonkinasteinen liikenneturvallisuusperuste), mutta:
Tällaisia ovat esimerkiksi heijastimien tai rekisterikilven valaisimen puuttuminen sekä vaurioitunut rekisterikilpi, jotka luokitellaan toukokuusta alkaen hylkäykseen johtavaksi viaksi aiemman korjauskehotuksen sijaan.
Kaipaisin tästä tarkennusta. Eli jos on lamppu palanut, niin "puuttuuko" valaisin (oletettavasti kyllä)? Ja entä jos on kaksi kilpivaloa (kuten useimmiten on) ja toinen on palanut niin meneekö kehoituksella?
Peksih sanoihttps://www.is.fi/autot/art-2000005431847.html
Alkaa huolestuttamaan tuo trafin itsenäinen päätäntövalta näissä asioissa...
Basbarduu sanoiMun foliohattu meinaa kiristää päätä.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000005438412.html Ajokortti appi tulossa. Onhan tossa hyviä puolia mut meillä on Berner ministerinä...
Ajokortillahan ei muutenkaan voi todistaa henkilöllisyyttään.ihavaajuuso sanoiMä en kyllä ymmärrä mitä hyötyä tästä olisi. Ainakin kun mä lähden autolla liikenteeseen otan lompakon mukaan, eikä mulla ainakaan oo niin paljoa rahaa, ettei ajokortti mahtuisi olemaan siellä. ;D Voikohan tolla sit todistaa henkilöllisyyden, vai pitääkö olla vielä passi tai joku muu matkassa millä se todistetaan?
Mikez sanoiAjokortillahan ei muutenkaan voi todistaa henkilöllisyyttään.
Kyseiset tahot nyt taitavat kelpuuttaa vaikka kela-kortin, mutta ajokortti ei kelpaa virallisesta henkilöllisyystodistuksesta edes Suomessa nykyään. Toki ymmärrettävää, ettei esim. Alkon kassa vaadi passia ajokortin sijaanHarri K sanoijaa miksei? Postissa,matkahuollossa jne käy ainakin henkilöllisyystodistuksena. Suomessa nimenomaan käy.
Mikez sanoiAjokortillahan ei muutenkaan voi todistaa henkilöllisyyttään.
Olen kyllä ymmärtänyt tuon niin, että Postit ym. laitokset hyväksyvät ajokortin lähinnä vanhasta käytännöstä johtuen. No, jos se kortti jonnekin kelpaa, niin luulisi sitten kelpaavan myös digitaalisen version.DaJackal sanoiOn totta että ajokortti ei ole virallinen henkilöllisyystodistus. Suomessa kuitenkin moni paikka hyväksyy sen henkilöllisyystodistukseksi (ts. sillä voi todistaa henkilöllisyytensä), ellei jokin lakipykälä spesifioi vaatimaan tunnistusta nimenomaan virallisella henkilöllisyystodistuksella.
Hieman skitsofreeninen tilanne kylläkin - etenkin kun nykyisin ajokortin maksimi myöntöaika taitaa olla 15v. Sen ymmärsi kyllä hyvin että niitä vanhoja pahvikortteja ei enää esim. pankissa hyväksytä kun ovat 40+v vanhoja ja yleensä myös aika "reissussa rähjääntyneitä".
Basbarduu sanoihttps://www.is.fi/autot/art-2000005440832.html
Mites tässä nyt näin kävi(taas)? :seina
Basbarduu sanoihttps://www.is.fi/autot/art-2000005440832.html
Mites tässä nyt näin kävi(taas)? :seina
Suomi on laskenut liikenteen massiivisissa päästötavoitteissa paljon sen varaan, että Euroopan autoteollisuus ryhtyy valmistamaan minimaalisen pienipäästöisiä autoja.
ast sanoiPeriaatteessa erittäin hyvä asia että pienhiukkasgeneraattoreista päästäisiin eroon. Haastetta asettaa lähinnä perinteisen autoteollisuuden laiska reagointi minkä vuoksi vaihtoehtoja on heikosti vielä tarjolla.
Mutta Suomi on sitoutunut tavoitteisiinsa, jos niitä ei saavuteta vapaaehtoisesti niin sitten tulee keppiä ja jo nyt voi sanoa että keppiä tulee kunnolla. En ostaisi uutta tai uudehkoa autoa pelkästään polttomoottorilla, riski on aivan liian suuri käyttökustannusten räjähtämiseen ja arvonalennus voi olla ihan muuta kuin mihin on totuttu.
Mizushima sanoiBtw. Kukas osti Nettiauton viimeisen i-MiEV:n? Tulikohan clubilaiselle?
ast sanoiPeriaatteessa erittäin hyvä asia että pienhiukkasgeneraattoreista päästäisiin eroon. Haastetta asettaa lähinnä perinteisen autoteollisuuden laiska reagointi minkä vuoksi vaihtoehtoja on heikosti vielä tarjolla.
Mutta Suomi on sitoutunut tavoitteisiinsa, jos niitä ei saavuteta vapaaehtoisesti niin sitten tulee keppiä ja jo nyt voi sanoa että keppiä tulee kunnolla. En ostaisi uutta tai uudehkoa autoa pelkästään polttomoottorilla, riski on aivan liian suuri käyttökustannusten räjähtämiseen ja arvonalennus voi olla ihan muuta kuin mihin on totuttu.
Basbarduu sanoiTuota tuli harkittua kovasti mutta ei se vaan sopinut mun käyttöön. Toivottavasti Renault-Nissan-Mitsubishi allianssin myötä tulisi pian Mitsulta joku Renault Zoeta/Nissan Leafia vastaava auto.
Kerkesi mennä kun jahkailin niin pitkään mutta hyvä niin. Coltilla on hyvä ajaa ja se on jopa aika mukava nuilla talvirenkailla.Mizushima sanoiKävitkö oikein kokeilemassa :driver?
Basbarduu sanoiKeppiä tulee -> valmiiksi köyhällä kansalla on vielä vähemmän mahdollisuuksia ostaa uusia vähäpäästöisiä autoja. Suomen pitäisi perua jollain keinolla nuo älyttömät sitoutumiset ja laittaa jatkossa sopimuksiin joku takaportti juuri tälläisten tilanteiden varalta. Päästöjä tulee vähentää mutta ei millä tahansa keinoilla. Toivottavasti päästöjä vähennettäisiin sijoittamalla rahaa uuden tekniikan kehitykseen jota voisimme myydä myös ulkomaille mutta jokainen tietää että Berner laittaa yksityisautoilijat maksajiksi.
Basbarduu sanoiKerkesi mennä kun jahkailin niin pitkään mutta hyvä niin. Coltilla on hyvä ajaa ja se on jopa aika mukava nuilla talvirenkailla.
Outlander PHEV tekniikan kun sais Lancerissa niin sitten pitäisi harkita ensimmäistä kertaa elämässä uuden auton ostoa.
Basbarduu sanoi
ast sanoiSamainen finanssiryhmä myös vuokraa OP kulku palvelunsa kautta autoja joten kannattaa käydä luvut läpi huolellisesti. Oikean suuntaisia varmaan silti.
Peksih sanoihttps://www.is.fi/autot/art-2000005431847.html
Alkaa huolestuttamaan tuo trafin itsenäinen päätäntövalta näissä asioissa...
Basbarduu sanoi
pexi sanoiPäästömittausasia meni ainakin ihan päin sitä itseään, jos noiden autojen käytönaikaisia päästöjä halutaan edes jotenkin valvoa.
Keski-Eurooppa menee parhaillaan päästömmittauksissa juuri toiseen suuntaan, mutta täällä lopetetaan se vähäinenkin valvonta.
Tuolla säännöllä esim. EURO VI Dieselin saa käytännössä aina (n. 20€ kuluilla) hyväksytysti katsastettua päästöjen osalta, vaikka yksikään päästöjenpienennysjärjestelmä ei toimisi.
Eikä noiden alle 10v bensakoneistenkaan katsastaminen, noilta osin, kovin kummoisia bittinikkaritaitoja vaadi vaikka millaiset viritykset olisi kyseessä.
Idioottimaista toimintaa...
Peksih sanoihttp://m.iltalehti.fi/autouutiset/201711102200524736_oa.shtml
Mitsu torjumassa mielikuvamainontaa. ;D
nokonzok sanoiOlipas taas melkoinen klikkiotsikko.
MakeM sanoiVarmaan tässä on tehty laskelmia kannattavuudesta ja hyödystä.
Jos ajatellaan karkeasti, että joka sadas Euro 6 -auto feilaa katsastuksessa päästömittauksen. Näistä joka sadannessa testeri ei huuda vaikka putken päästä tulee kakkaa. Lopputuloksena 1/10 000 autosta saa leiman vaikka ei kuuluisi. Ei siis ole kustannuksiin nähden hyödyllistä päästömitata putken päästä katsastuksessa kaikkia uudehkoja autoja. Paitsi todennäköisesti katsastusaseman mielestä. Yhden kiinnijäämisen hinnaksi tulee 20 euron päästömittauksella 200 000 euroa.
Mun mielestä ihan tervejärkistä ajattelua.
pexi sanoiNo, olisi niihin dieseleihin voinut edes osajärjestelmätestit jättää tutkittavaksi, nythän nojataan pelkkiin vikakoodeihin = OBD testerillä vikakoodit pois ja leimalle. (OBD koodin generoituminen vaatii 3 käynnistyssykliä). Osajärjestelmätesteillä olisi saatu monta rikkinäistä autoa kiinni, nyt ei yhtään.
Mittauksissa taas esim. Saksa aloittaa uudelleen putkenpäästä mittaukset 1.1.2018 (tiukennetuin K-arvoin, täällähän vielä nostettiin ylempää raja-arvoa). Partikkelien mittauksen aloittavat 1.1.2021.
NOx järjestelmien toiminnan mittaamisen aikovat aloittaa muutama vuosi tuosta, kunhan saavat valittua kolmesta ehdotetusta mittaustavasta yhden. NOx:ien mittaaminen kun ei ole ihan yksinkertaista.
Olen edelleen sitä mieltä, että perseelleen meni, nyt mennään systeemin, minkä jo oikeat autovaltiot ovat todenneet ei toimivaksi.
Tämä oli päätös, joka virkamiesten täytyi saada tehdä, ilman järjen hiventä, periaatteena "because I can..."
Basbarduu sanoi